Jakie objawy wymagają leczenia kanałowego?

Nieleczona próchnica przenika głębsze i warstwy zęba. Początkowo próchnica atakuje szkliwo i zębinę, ale w końcu dociera do miazgi, czyli tkanki miękkiej wypełniającej wnętrze zęba, którą pacjenci nazywają popularnie nerwem zęba. Rozrastające się bakterie powodują jego zapalenie. Warto w związku z tym wiedzieć, że leczenie kanałowe objawy wymaga, aby je przeprowadzić, ale są to symptomy dosyć znaczące.

Pierwsze objawy niewymagające leczenia kanałowego

Najczęstszą przyczyną wizyty u dentysty jest ból zęba. Jeśli ból występuje sporadycznie, na przykład podczas picia zimnych napojów lub słodkich przekąsek, a ból znika, gdy ustaje zimno lub słodki bodziec, jest prawdopodobne, że jest to początkowe odwracalne zapalenie miazgi. Na tym etapie dentysta jest w stanie wyleczyć ząb zachowując jego witalność.

Objawy wymagające leczenia kanałowego

Jeśli nie leczymy zęba, proces zapalny obejmuje większość miazgi, a następnie nagłe i bardzo silne bóle mogą utrzymywać się od kilku minut do kilku godzin. Następnie pacjent przyjmuje leki przeciwbólowe. Takie objawy sugerują, że rozwinęło się nieodwracalne zapalenie miazgi lub że doszło już do martwicy. Niektóre urazy zębów lub złamania, mogą również prowadzić do śmierci miazgi zęba. Następnie konieczne jest specjalistyczne leczenie kanałowe Kraków objawy są już wtedy stosunkowo oczywiste. Nie można wówczas wybrać innego wyjścia, o ile zamierzamy zachować ząb w naszej jamie ustanej.

Powikłania po nieleczonej próchnicy

Jeśli na tym etapie nie odwiedzimy dentysty, zapalenie miazgi może stać się zgorzelinowe. Ząb wtedy bardzo boli, nawet z lekkim dotknięciem zęba językiem. Zimna woda łagodzi ból na krótko. Wkrótce jednak bakterie niszczą końcówkę korzenia zęba i wnikają do otaczających tkanek. Rozwija się ostre lub przewlekłe zapalenie tkanek. Ropa gromadzi się w górnej części korzenia i szuka wyjścia na zewnątrz. Każdy dentysta rozpocznie zabieg kanałowy tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, ponieważ leczenie kanałowe jest dość skomplikowanym i kosztownym zabiegiem.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*